Chociaż dywaniki samochodowe można spotkać w zdecydowanej większości pojazdów, to jednak bardzo często okazuje się, że nie są używane prawidłowo. Dlaczego tak się dzieje? Na rynku istnieje wiele rodzajów dywaników, ale można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje: welurowe i gumowe. Większość kierowców wybiera jeden z nich i używa przez cały rok, bez względu na porę roku. Okazuje się jednak, że aby dywanik rzeczywiście spełnił swoje zadanie i pomógł nam w zachowaniu czystości we wnętrzu auta, powinien być dobrany adekwatnie do pogody.
W tym artykule podpowiemy, kiedy warto wybrać dywanik samochodowy welurowy, a kiedy lepiej postawić na gumowy.
Dywaniki samochodowe na lato i wiosnę. Zalety dywaników welurowych
Dywaniki welurowe przede wszystkim wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem, dlatego też bardzo chętnie są wybierane przez kierowców. Dodatkowo są nieco przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu niż gumowe. Trzeba jednak pamiętać, że nieco łatwiej je ubrudzić. Zabrudzenia takie jak piasek czy drobne kamyczki można bardzo łatwo usunąć, wykorzystując zwykły odkurzacz. Problem może jednak pojawić się w przypadku błota czy śniegu wnoszonego do wnętrza na obuwiu. W związku z tym dywaniki welurowe warto stosować przede wszystkim latem i wiosną.
Dywaniki samochodowe na zimę i jesień. Zalety dywaników gumowych
Dywaniki gumowe być może nie są tak atrakcyjne wizualnie jak welurowe, ale z całą pewnością mogą okazać się bardziej praktyczne jesienią i zimą. Kiedy pogoda nie sprzyja, na zewnątrz pada deszcz lub śnieg, na obuwiu wnosimy do samochodu sporo błota, śniegu i innych zanieczyszczeń (w tym soli, która może uszkadzać i przebarwiać tapicerkę). Dobrej jakości gumowy dywanik nie będzie przepuszczać wody, śniegu ani lodu, jest też odporny na przetarcia i zabrudzenia. Można go bardzo szybko umyć i wysuszyć, a kiedy na powierzchni zgromadzi się nadmiar wody, szybko ją opróżnić.
Z uwagi na fakt, że rodzaj dywaników powinien być dostosowany do aury panującej na zewnątrz, warto kupić wersję welurową w zestawie z gumową. To najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli nam zachować tapicerkę samochody w nienagannym stanie.