> Do-czego-sluzy-mata-na-przednia-szybe-auta

Do czego służy mata na przednią szybę auta?

Mata zakładana na przednią szybę auta najczęściej wykorzystywana jest w okresie zimowym. Stosuje się ją wówczas do zabezpieczenia szyby przed szronem i lodem i określa matą antyszronową. To jednak nie jedyny model dostępny na rynku. Możemy się również zdecydować na matę uniwersalną.

 

Antyszronowe maty na przednią szybę

Mata antyszronowa wykonywana jest z nieprzemakalnego materiału, odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne, w szczególności mróz oraz śnieg. Założenie maty na szybę nie jest skomplikowane i w większości przypadków polega na przytrzaśnięciu drzwiami bocznych skrzydeł. Istnieją również modele przywiązywane sznurkami do felg lub mocowane za pomocą specjalnego paska na klamrę lub magnes. Materiał nie przymarza do szyby i nie sztywnieje pod wpływem mrozu. Dzięki temu chroni szybę przed powstawaniem trudnej do usunięcia warstwy lodu lub szronu. Skrobanie szyb to bolączka każdego kierowcy. Można tego uniknąć z pomocą antyszronowej maty na przednią szybę. Pozwoli ona uniknąć nieprzyjemnej czynności, a także zaoszczędzić czas. Dodatkowo, nasza szyba przestanie być narażona na zarysowanie skrobaczką. Dzięki niej skończą się problemy z przymarzaniem wycieraczek, co może wpływać na uszkodzenie ich elementów gumowych. Nie będziemy musieli także przejmować się zalegającym na szybie śniegiem. Jego warstwę będzie można łatwo strzepać. Maty na przednią szybę dostępne są w uniwersalnych kształtach i zazwyczaj dwóch rozmiarach – z łatwością dopasujemy ją do swojej szyby. Są elastyczne i zajmują bardzo niewiele miejsca. Matę można swobodnie umieścić pod siedzeniem lub w bagażniku.

 

Uniwersalne maty na przednią szybę

Większość mat na przednią szybę jest jednostronna i wykorzystywana jedynie w okresie zimowym. Istnieją jednak maty uniwersalne, które można stosować także latem! To bardzo praktyczne rozwiązanie, idealne w słoneczne dni. Specjalistyczny materiał będzie odbijał promienie słoneczne i chronił wnętrze auta przed zbytnim nagrzaniem. Dotyczy to zwłaszcza elementów plastikowych oraz gumowej tapicerki. Niektóre modele posiadają osłony na boczne szyby, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wpływem wysokich temperatur. Pamiętajmy jednak, że maty na przednią szybę spełnią swoje zadanie tylko wówczas, gdy odpowiednio je dopasujemy bez pozostawiania odsłoniętych miejsc.

Comments are closed.