> Jak-wybrac-dywaniki-samochodowe

Jak wybrać dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe pomagają zadbać o porządek wewnątrz auta i utrzymać pojazd w czystości. Wpływa to na poprawę komfortu jazdy. Dywaniki chronią także oryginalną wykładzinę przed nadmiernym zużyciem, co znacząco poprawia walory estetyczne we wnętrzu auta. Dodatkowo, zabezpieczają kabinę przed wilgocią, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiednich dywaników samochodowych.

 

Rodzaj materiału

Podstawową kwestią przy wyborze dywaników samochodowych jest rodzaj materiału. Na rynku dostępne są dwa rodzaje dywaników: gumowe oraz welurowe. Wybrany materiał będzie miał zasadniczy wpływ na właściwości dywanika.

 

Dywaniki gumowe są praktyczne, trwałe i łatwe w czyszczeniu. Dzielą się na korytkowe z wysokim rantem oraz standardowe. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy do auta dostaje się wyjątkowo dużo zanieczyszczeń z dworu i wilgoci. Nieczystości z dywanika gumowego można usunąć za pomocą strumienia wody. W razie potrzeby można również zastosować detergenty, ponieważ gumowe dywaniki są odporne na działanie chemicznych środków myjących. Dywaniki gumowe są ponad to wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i tańsze od welurowych. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu należy je regularnie opróżniać z wody i nie stosować  w przypadku bardzo wysokich temperatur.

 

Z tego względu latem rozsądniej jest używać dywaników welurowych. Wyróżniają się wysoce estetycznym wyglądem. Wybierając dywaniki o dużej gęstości (czyli wysokiej gramaturze) możemy być pewni jakości materiału oraz jego odporności na blaknięcie i odkształcenia. Większa gęstość ułatwi nam również zabiegi pielęgnacyjnie, ponieważ brud nie będzie wnikał w głąb dywanika i łatwiej będzie się go pozbyć. Zwróćmy uwagę, czy nasz dywanik welurowy wyściełany jest od spodu gumą, chroniącą przed wnikaniem w wykładzinę zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że dywaniki welurowe w okresie intensywnych opadów deszczu i śniegu są niezbyt praktycznie i mogą przyczyniać się do wzrostu wilgoci wewnątrz kabiny. Utrzymanie ich w czystości w takich warunkach wymaga regularnego suszenia oraz odkurzania. Można je natomiast swobodnie dopasować kolorystycznie do tapicerki.

 

Dopasowany kształt

Rodzaj materiału jest najważniejszym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru dywaników samochodowych, ale nie jedynym. Równie ważny jest kształt dywaników. Najwłaściwiej jest zaopatrzyć się w zestaw dywaników dedykowanych konkretnej marce auta – zyskamy wówczas gwarancję optymalnego dopasowania. Decydują się na dywaniki uniwersalne, koniecznie sprawdźmy zwłaszcza dywanik kierowcy. Jego kształt może wpływać na bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie wolno bagatelizować tej kwestii. Zwróćmy przede wszystkim uwagę, czy nie nachodzi na pedały i nie blokuje ich. Poza tym warto również wziąć pod uwagę sposób mocowania oraz wykończenia. Jeśli w aucie nie ma fabrycznego mocowania, wybierzmy dywaniki z zestawem stoperów. Ważne jest także, aby dywaniki welurowe posiadały maszynowe obszycie.

Comments are closed.