Pokrowce samochodowe pełnią funkcję ochronną, estetyczną oraz ozdobną. Wykorzystywane są w celu ochrony tapicerki przed zabrudzeniami oraz w przypadku intensywnego użytkowania, zakrycia zniszczonej tapicerki i podniesienia jej walorów estetycznych lub aranżacji wnętrza według upodobań. Wybierając pokrowce samochodowe, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Optymalne dopasowanie
Pokrowce samochodowe możemy przede wszystkim podzielić na uniwersalne oraz szyte na miarę. Pokrowce szyte na miarę są droższe, ale idealnie pasują do foteli konkretnego auta. Będą się bardzo dobrze prezentować, jednak trzeba wziąć pod uwagę czas oczekiwania na zamówienie. Możemy się również zdecydować na modele uniwersalne, które w założeniu pasują do każdego modelu auta. Dostępne są oczywiście w kilku rozmiarach i każdy z takich pokrowców zawiera listę modeli samochodów, do których bez problemu się dopasują. Pokrowce samochodowe należy również dobrać pod względem oczekiwanej funkcjonalności oraz specyfiki samego auta. Przykładowo, inne pokrowce wybierzemy do samochodu z bocznymi poduszkami powietrznymi. W sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do częstego składania tylnej kanapy, wybierzmy takie pokrowce, które nam to bezproblemowo umożliwią. Pokrowce mogą składać się z oddzielnych części na oparcia, siedziska i zagłówki lub być wykonane z jednego kawałka materiału – tzw. koszulki.
Rodzaj materiału
Rodzaj materiału warunkuje właściwości pokrowców samochodowych. Przy ich produkcji zazwyczaj stosuje się:
- Poliester. Jest wytrzymały, trwały i łatwy w konserwacji. Dodatkowo, ma stosunkowo niską cenę. Poliester często łączony jest z bawełną i w takiej formie zwykle stosowany jest w pokrowcach uniwersalnych.
- Żakard. Wyróżnia się trwałością barw i bogatą kolorystyką. Jest łatwy w czyszczeniu.
- Cechuje się puszystością i rozciągliwością. Idealnie dopasowuje się do każdego fotela, ale wymaga dość skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
- Alkantarę. Przypomina zamsz i wykonana jest z ultra-mikrowłókien. To materiał nieprzemakalny, przyjemny w dotyku i odporny na ścieranie.
- Skórę. To bardzo drogi materiał, ale w porównaniu do eko-skóry jest przepuszczalny, dzięki czemu nie poci się i nie pochłania zapachów. Polecany jest alergikom.
- Eko-skórę. To materiał wodoodporny oraz odporny na zabrudzenia i warunki atmosferyczne. Nadaje wnętrzu eleganckiego charakteru. Jest bardzo łatws w pielęgnacji.